O często ostatniej szansie, czyli ratunkowym dostępie do technologii lekowych. Część 2

Nawet w sytuacji, gdy spełnione zostaną przesłanki dotyczące sytuacji pacjenta omówione w poprzednim wpisie nie oznacza to, że pacjent uzyska lek w ramach procedury ratunkowego dostępu do technologii lekowych. Istnieją bowiem jeszcze ograniczenia w zakresie tego, jakie leki mogą być stosowane w ramach RTDL, czasu trwania terapii oraz procedury finansowania tych terapii.

Nie każdy lek
Nie każdy lek, stosownie do przepisów ustawowych może zostać podany w ramach RDTL. Procedura może dotyczyć wyłącznie leku, który jest dopuszczony do obrotu zgodnie zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne lub pozostaje w obrocie na podstawie art. 29 ust. 5 lub 6 tej ustawy oraz jest dostępny na rynku.
Ponadto, istnieje długa lista terapii, które nie mogą być stosowane w ramach procedury RDTL. Lista ta jest cyklicznie publikowana w komunikacie Ministra Zdrowia w sprawie produktów leczniczych niepodlegających finansowaniu w ramach procedury ratunkowego dostępu do technologii lekowych.

Kontynuowanie terapii
Czas trwania terapii lekiem w ramach RDTL został ustawowo określony jako nie dłuższy niż 3 miesiące albo trzy cykle leczenia. Podanie leku, o którym mowa w ust. 1, może nastąpić na okres terapii nie dłuższy niż 3 miesiące albo trzy cykle leczenia. Świadczeniodawca może kontynuować podawanie leku finansowanego w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowej temu samemu świadczeniobiorcy, po upływie 3 miesięcy albo po trzech cyklach leczenia pod warunkiem potwierdzenia przez lekarza specjalistę w dziedzinie medycyny odpowiedniej ze względu na chorobę lub problem zdrowotny świadczeniobiorcy skuteczności leczenia świadczeniobiorcy tym lekiem.

Co jeśli lek zostanie uznany za niepodlegający finansowaniu w ramach RDTL?
W przypadku rozpoczęcia terapii przez pacjenta danym lekiem w ramach procedury RDTL, jeżeli następnie lek ten w danym wskazaniu zostanie zamieszczony na liście leków niepodlegających finansowaniu w ramach RDTL, pacjent może kontynuować leczenie. Warunkiem kontynuowania terapii jest potwierdzenie przez lekarza specjalistę w dziedzinie medycyny odpowiedniej ze względu na chorobę lub problem zdrowotny świadczeniobiorcy skuteczności leczenia świadczeniobiorcy tym lekiem.

Pokrycie kosztów
Koszt leku jest pokrywany przez Narodowy Fundusz Zdrowia w wysokości wynikającej z rachunku lub faktury dokumentującej zakup leku. W praktyce, świadczeniodawcy obawiają się rozpoczynania mechanizmu RDTL z uwagi na niepewność w zakresie tego, kiedy środki przeznaczone na terapię zostaną zwrócone.